DOUME Misja w Kamerunie
Aktualnosci O nas Adopcja serca Wolontariat Akcja GAPO Galeria Forum Kontakt

 
Aktualnosci
24-12-2008 14:17
Bonne Fête! Dziam Dziam Abug! To po francusku i w miejscowym języku makaa wypowiedziane słowa najlepszych świątecznych życzeń, które pragnę przekazać wszystkim odwiedzającym naszą stronę!
Wszędzie trwa gorączka świątecznych zakupów, tutaj w miniaturowej skali też. Nie mamy tylko problemu jaki aparat cyfrowy czy komputer kupic pod choinkę. Przede wszystkim nie ma choinek (nawet nie bardzo chcemy przeszczepiac tego zwyczaju, raczej szukamy innych sposobów wyrażenia przeżyć świątecznych).
No a poza tym jeśli ktoś dostanie nowe ubranko na święta, to i tak święta będzie można nazwać za udane.
No a jeśli oprócz ubranka uda się zjeść obiad z kawałkiem mięsa w środku, to szczęście będzie gwarantowane.

::Skomentuj

24-12-2008 18:25
:-) Spokojnych i wesołych świąt.

anonim

::Skomentuj

25-12-2008 21:06
Bonne Fete! Dziam Dziam Abug! Szczęść Boże.
Bardzo ładnie brzmią życzenia w języku makaa.
Przed kilkoma dniami zastanawiałam się nad "niebezpieczeństwem" przeniesienia różnych naszych zwyczajów na afrykański grunt. Choinka jest ładna i wzmacnia świąteczny nastrój, ale ... . Wczoraj, w rodzinnym gronie, po skończonej Wieczerzy Wigilijnej zastanawialiśmy się, jak często "bożonarodzeniowe gadżety" przysłaniają Stajenkę i istotę Bożego Narodzenia.
Myślę, że przydałby się tam (szczególnie dzieciom) św. Mikołaj, ale jako kontynuacja dzieła jego "pierwowzoru" - bezinteresownego podarku, a nie "parada przebierańców".

Niech ten świąteczny czas będzie pełen pokoju, serdeczności i radosci, a przyjście na świat Bożego Dzieciątka niech przyniesie wszystkim nadzieję i Miłość.

Janka

::Skomentuj



Zapraszamy do galerii:




PLN
EUR
USD
>

Czy wiesz że....

...Czy wiesz, że Polska mogła mieć kolonię w Kamerunie?

Zalazek polskiej kolonii w Kamerunie powstał w 1882 roku za sprawš polskiego podroznika i badacza Afryki, Stefana Szolca-Rogozińskiego. Spedzil on w Afryce ponad dwa lata. W 1884 r. otrzymał od tamtejszych klanów ziemię i założył polska kolonię, która miała powierzchnię zaledwie 30 kilometrów kwadratowych. Niestety kilka miesięcy pózniej, przybyli na te tereny Niemcy i Anglicy. Niemcy zaczęli w ekspresowym tempie podpisywać z tubylcami +traktaty+ i przejmować ich ziemię. Rogoziński oddal polskš kolonię pod protektorat brytyjski. Powrócil do kraju, przekazujšc kolekcje etnograficzne muzeum krakowskiemu, a antropologiczne Akademii Umiejętnosci w Warszawie. W 1885 r.zginał w Paryżu pod kołami omnibusa.
Jesli masz propozycję, sugestię, zapytanie itp.
napisz poniżej...
Napisz swój adres email, jesli chcesz otrzymywać najnowsze informacje...
 

EMO
odwiedzin od 3.2.2006